Lekcje

Wygrywanie taktyką

Zaskocz przeciwników niesamowitymi kombinacjami!

Poświęcanie

Nie obawiaj się oddać materiału, jeżeli taka ofiara prowadzi do wygranej. Szczególnie zwracaj uwagę na szachy, bicia i groźby - poświęcenia kończące się matem, zdobyciem materiału lub silnym atakiem.
4 minut
5 zadań

Łapanie Figur

Przy odpowiedniej grze pionami możesz odebrać przeciwnikowi wszystkie bezpieczne pola. Nawet hetman może zostać złapany, ponieważ potencjalna wymiana za mniej wartościową figurę jest dla niego zagrożeniem!
2 minut
5 zadań

Atak z Odsłony

Atak z odsłony powstaje, kiedy przesuwasz jedną figurę, aby odsłonić atak innej. Takie posunięcia mogą być niezwykle silne, ponieważ figura, którą przesuwasz może wytworzyć groźbę i przy okazji odsłonić atak innej figury. Przeciwnik często nie będzie w stanie odeprzeć obu gróźb na raz.
3 minut
5 zadań

Szach z Odsłony

Szach z odsłony to potężny przykład ataku z odsłony. Poprzez zaatakowanie króla zyskujesz darmowy ruch, aby zaatakować, lub zbić figurę przeciwnika.
3 minut
5 zadań

Podwójny Szach

Podwójny szach to najforsowniejszy ruch w szachach. Możesz go wykonać poprzez skorzystanie z szacha z odsłony (figura, która się rusza też atakuje króla). Jedynym sposobem na obronę po podwójnym szachu jest odejście króla, więc często podwójny szach jest w rzeczywistości matem.
2 minut
5 zadań

Usuwanie Obrońcy

Przeciwnik często broni się przed groźbą przestawiając jakąś figurę do obrony danego punktu. Jeżeli taką figurę uda nam się przegonić, lub zbić to broniony punkt stanie się bezbronny!
2 minut
5 zadań

Mat Zduszony

Kiedy mamy sytuację, kiedy skoczek daje mata królowi, który jest otoczony przez własne figury to jest to mat zduszony (zwany też matem Beniowskiego). Znanym przykładem takiej sytuacji jest kombinacja złożona z podwójnego szacha, poświęcenia hetmana i wlepienia mata.
5 minut
5 zadań

Odciągnięcie

Czasami nie możesz zbić obrońcy, ale możesz przeszkodzić mu w obronie. Odciągnięcie to motyw, w którym pozbywamy się obrońcy poprzez zmuszenie go do odejścia na inne pole. Aby to zrealizować często trzeba coś poświęcić!
3 minut
5 zadań

Zaciągnięcie

Zaciągnięcie to motyw, w którym "zapraszasz" figurę przeciwnika na pole, na którym nie chce ona stać. Możemy z tego korzystać aby pozbyć się obrońcy, zaciągnąć figurę pod widełki, lub nawet zaciągnąć króla i go zamatować.
2 minut
6 zadań

Desperado i Wtrącenie

Jeżeli masz pewność, że dana figura jest stracona to dobrze jest wykorzystać ją do zdobycia czegokolwiek zanim przeciwnik ją zbije. Takie pożyteczne poświęcenie straconej figury to motyw desperado. Zwischenzug to niemieckie słowo określające "wtrącony ruch". W środku sekwencji wymian często pojawiają się pożyteczne wtrącenia, które pozwolą nam zdobyć materiał.